Doruk Otomasyon

Doruk Otomasyon ve Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş., üretim yönetimi otomasyon sistemleri konusunda Türkiye'nin lider, dünyanın sayılı üreticilerinden biri olma vizyonu ile; üretim teknolojileri, otomasyon teknolojileri ve bilişim teknolojileri dalındaki tecrübeler ve görülen ihtiyaç ışığında 1998 yılında kurulmuştur.

Sunulan çözümler arasında;

  • Endüstriyel işletme koşullarında uzun yıllar efektif biçimde çalışacak, uluslararası standartlarda Veri Terminalleri, Operatör Panelleri tasarlanması, üretilmesi ve bilişim firmalarının hizmetine sunulması,
  • Veri tabanlı üretim yönetimi uygulama yazılımları geliştirilmesi ve kurulması,
  • Veri Terminalli gerçek zamanlı ve otomatik üretim izleme, üretim planlama, verimlilik ölçüm sistemleri kurulması bulunmaktadır.

Doruk Otomasyon, kurulduğu günden bu güne dek kendi bünyesinde geliştirilen teknolojik yazılım ve donanım ürünlerini kullanan çözümler üzerine yoğunlaşmıştır.

Vizyon, Misyon

Doruk Otomasyon ve Yazılım'ın Vizyonu, "Üretim Yönetiminde Bilişim Teknolojileri" temalı donanım ve yazılım ürünleri ile Türkiye'nin bir numaralı, Dünyanın sayılı üreticileri arasında olmaktır.

Misyonu, üretim yapan endüstriyel işletmelerde, gerçek zamanlı üretim yönetimine imkan sağlayacak donanımlar ve üretim yönetiminin mükemmelleştirilmesini sağlayacak yönetim yazılımların geliştirilmesi, bu konuda bilişim ve endüstri sektörlerindeki tüm ilgililere bilgi ve tecrübelerin aktarılarak "üretim yönetiminde bilişim teknolojileri"nin geldiği nokta konusunda iş ortakları ve endüstriyel firmaların gelişiminin desteklenmesidir.

Doruk'ta ARGE Çalışmaları

1998 yılından bu güne dek geliştirilmekte olan operatör paneli ve veri toplama terminallerinin ilk iki ailesi Tübitak Tideb tarafından ARGE projesi olarak en yüksek destek oranı olan %60 oranında desteklenmiş, 3. Aile cihaz grubu ise 2000 yılı İnterpro Bilişim ödüllerinde finale kalarak başarı plaketi almaya hak kazanmıştır.

1999 yılında, Operatör Paneli ve veri toplama terminalleri kullanılarak geliştirilmiş olan tezgah bazında otomatik planlama programı; işletmede mevcut tezgahlar, özellikler ve kapasiteleri, operasyon şablonları ve listeleri, mevcut iş emirleri kullanılarak işletmede makine bazında optimum otomatik planlamanın gerçekleştirildiği dalındaki ilk uygulama olarak Tübitak Tideb tarafından ARGE projesi olarak yine %60 oranında desteklenmiş, sonuçta ortaya çıkan sistem, dalında dünyadaki 3 işletmeden biri olan Anteks Tekstil Terbiye işletmelerinde tezgahlara iş yükleme konulu otomatik planlama programı olarak aynı yıl kullanılmaya başlanmıştır.

Doruk'tan Sunulan Yenilik

Tekstil dokuma işletmelerinde uzun yıllardır kullanılmakta olan otomatik üretim izleme sistemleri, son yıllarda plastikten otomotive, metalden kağıda, kablodan mobilyaya pekçok sektörde yaygınlaşarak artmaktadır.

Benzeri uygulamalarda operatörlerin kullandığı PC tabanlı terminaller yardımı ile manuel olarak toplanan üretim verileri, Doruk Otomasyon yaklaşımında sabit veri toplama terminalleri kullanılarak ve tezgahlar ile haberleşilerek otomatik olarak toplanmaktadır. Kullanılan terminallerin display, tuş takımına sahip olması, barkod, magnetik, RFID okuyucu bağlanarak veri toplanabilmesi, operatörlerin ve üretim makinelerine müdahale eden teknisyenlerin bilgilerine de kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlar.

Doruk Otomasyon konu ile ilgili, pek çok sektörde uygulamakta olduğu çözümleri ile üretimden veri toplama sistemlerini, üretim planlama sistemleri ve işletme verimlilik ölçüm sistemleri (OEE, TEEP ölçüm sistemleri) konusunda geliştirmektedir.

Yerli donanım ve yazılım üretici olan Doruk Otomasyon'un, CE sertifikası sahibi, patentli KeyPDT operatör panelleri ve ProVIEW üretim planlama, izleme , randıman takip yazılımları Bosch Siemens Profilo (BSH/ Profilo), Goodyear, Hugo Boss gibi uluslararası; üretim ve ürün kalitesi konusunda titiz müşterilerince beğeni ile kullanılmakta; zaman içinde yeni birim ve işletmelerinde yaygınlaştırılmaktadır.

Doruk Otomasyon, dünyanın sayılı üreticilerinden önde geleni olma yolunda sağlam ve emin adımlar ile ilerlemektedir.